Ще давні греки говорили, що вода дорожча від золота олімпійських перемог. Однак, про це, мабуть, не всі пам'ятають. Як можна пояснити варварське ставлення до води?! Грізною небезпекою нависло нині над людством забруднення річок, озер, морів, а останнім часом — і океанів.
Прямі забруднення виникають, коли до рік і водойм потрапляють стічні потоки (танення льоду, дощ, стічні води окремих підприємств, тваринництва).
Непрямі забруднення помітніші (вирубування лісу вздовж берега річки, пересихають джерела, вітри приносять у водойми пил, сміття, а дощі спричиняють потоки грязюки, забруднюється вода і побутовими відходами).
Людина — теж джерело забруднення. Упродовж перших 10 хв купання зі шкіри людини змиваються мільйони бактерій, різноманітні Шкірні виділення.
Осушення боліт, вирівнювання русла річок можуть призвести до пересихання території або, навпаки,— до її заболочення. Природа впродовж століть займалася регулюванням таких систем, а порушити їх можна дуже швидко.
Традиційними джерелами забруднення природної води були і залишаються господарсько-побутові стоки. Це води каналізації, відходи життєдіяльності людини. Обсяг цих забруднень щороку зростає, змінюється їх склад. Сьогодні важко знайти господиню, яка під час прання використовує мило — його замінили спеціальні мийні засоби — синтетичні поверхнево-активні речовини (СПАР). Ці сполуки належать до «екологічно жорстких»: вони вкрай несприятливі для водного середовища. На їх окислення затрачається багато розчиненого кисню, у водоймах утворюється рясна і стійка піна, у якій накопичуються різноманітні забруднення і мікроорганізми, небезпечні для здоров'я. У риб СПАР викликають жаброву кровотечу, у теплокровних тварин — порушення хімічних процесів у клітинних мембранах.
«А як же здоров'я?» — запитаєте ви. Для повноцінного функціонування організму людини важливо, щоб вода була чистою та вміщувала достатню кількість цінних мікроелементів.
Вода транспортує корисні речовини до кожної клітиночки нашого організму, захищає внутрішні органи, допомагає трансформувати калорії у енергію, виводить токсини, регулює температуру та виконує багато інших функцій. Вода — друга за значущістю (після повітря) речовина, без якої наше існування було б просто неможливим! Те, що ми п'ємо, безпосередньо впливає на стан нашого здоров'я (частіше це проявляється тільки через декілька років). За даними ВОЗ, до 80 % усіх захворювань залежить від поганої якості води!
Розповіді екологів про:
• охорону боліт;
• дані з офіційного сайту Державного комітету України із водного господарства, опубліковані 6.04.2006 року;
• що ж можна зробити для збереження джерела?
б г нафтопродуктів затягують плівкою (герметизують) 50 м2 води (кисневий голод, отруєння, особливо для ікри мальків риб, немає сонячного світла, яке необхідне живим істотам).
1 м3 брудних стічних вод може зіпсувати, в середньому, 50 м3 чистої води. Стічні, каналізаційні, радіаційні відходи осідають на дно. Від непродуманих вчинків людини гинуть багато істот у Світовому океані, ці вчинки небезпечні для самої людини.

Всеукраїнська екологічна ліга представила Карту Екологічної ситуації та стану питної води па Україні (спеціалісти перевірили стан ґрунту, повітря, підземних та наземних вод).
Висновок виявився страшним: Україна опинилася на межі екологічної катастрофи. Підземні води дуже сильпо забруднені на Центральній Україпі, південних областях, на Львівщині та Луганщині. Наземні води забруднені в усіх східних областях.
І така вода потрапляє на наші кухні, у дитячі садочки і в заклади, де ще приєднуються до названого хлор, важкі метали, і бактерії — усе це результат хлорування та проходженпя по виснаженим, ржавим трубам через свипцеві припої.
Пам'ятаймо, люди, назавжди, Неможливо жити без води.
Це — життя колиска, це дощі.
Це роса і квітка на межі.
Це тумани, ріки і моря.
Джерело у спеку. Це — життя.
Це кришталь озер і джерело.
Це хмарки у небі, це село
У тополях й вербах над ставком. Це криниця, квітка під вікном, Шурхіт хвиль і шторму дикий рев, Це струмок у травах між дерев, Зелень трав, веселки кольори. Пам'ятайте, люди, назавжди!
3. Віденко
Немає коментарів:
Дописати коментар